Олег Щитнік: «У Португалії я отримав безцінний досвід і знайшов нових друзів»

 

Як ми вже повідомляли, гравець молодіжної збірної України Олег Щитнік взяв участь в міжнародному турнірі Sesimbra Cup 2018 у Португалії. Наш дев'ятнадцятирічний футболіст зіграв за німецький клуб «Real Munster». Кращий гравець Чемпіонату Київської області минулого сезону розповів в інтерв'ю про свою поїздку до Португалії:

- Олег, як ти дізнався, що тебе запрошують на турнір?

- Я підписаний на новини більшості пляжних клубів в Європі, і з деякими почав спілкуватися в чаті Фейсбуку, так як я розмовляю англійською і німецькою мовами, тому в мене не було труднощів у спілкуванні. Всі клуби відкриті і доброзичливі - деякі запрошували мене на тренування, інші просили почекати пляжного сезону в Європі, коли буде про що говорити, на які турніри можна приїхати і взяти участь. Клуб «Real Münster» я знайшов в інтернеті, представився, вони мною зацікавилися, і сказали, що коли буде можливість мені показати себе - вони обов'язково мені повідомлять. У них є свій внутрішній чат в Інтранет, куди мене додали, щоб я був у курсі їхніх новин. Плюс вони контактували з керівництвом "Вибору", переглядали записи ігор.

За місяць до початку турніру вони мене запросили, виславши мені офіційне запрошення на змагання. Так я потрапив на турнір Sesimbra Cup 2018.

- А хто з тобою контактував?

- Я весь час спілкувався тільки з адміністратором німецькою мовою в Вотсапе.

- Хто були твої партнери по команді? Як пройшло знайомство?

- Команда у нас була інтернаціональна, і я це дізнався тільки коли приїхав на турнір. Я один був з України, решта - німець, сенегалець, марокканець, росіянин, три іранці (капітан, тренер і помічник тренера) і один грек, до речі, досить відомий гравець в Європі - Константінос Папастафопулос.

Знайомство було дуже тепле, прийняли душевно. Відразу з усіма познайомився, дізнався як усіх звуть і хто якою мовою розмовляє, це було важливо.

До речі, потім я дізнався, що два сенегальця, грек і хлопець з Марокко - зірки пляжного футболу. Обидва сенегальця (воротар і захисник) грають за свою збірну. Грек теж виступає за збірну, також і марокканець. Ось цього марокканця і грека дуже багато людей впізнавали вболівальники на турнірі.

- Як швидко знайшов спільну мову на полі?

- Чесно скажу, не відразу знайшов. Якщо в побуті проблем не було, то на на поле були, так як на курсах німецької нас не вчили суто футбольним виразами (наприклад «один позаду», «перший на м'ячі», «закрий центр» і т.д.)

Тому, довелося під час тренування все це дізнаватися. І вирази відрізняються від наших. Наприклад, коли у мене м'яч і у мене є час подумати, тобі кричать «один»! Тут було не так. Тут тобі говорять німецькою «Zeit» (що означає «час»), в сенсі у тебе є пару секунд подумати.

Англійською мовою просто говорили «go» (що означало «біжи вперед») або так же саме «you have a time».

Але після першого тренування і потім в товариській грі я все дізнався, і було вже легше. Адже, в основному, довгих фраз не було. Два-три слова говорили, кому німецькою, а кому англійською.

Наприклад, «behind» - «позаду гравець»! «Shot» - «удар»! «Schießen» - «удар». Мені, до речі, багато разів говорили, щоб я бив по воротах більше, так як у мене був сильний удар.

«Zweite» - означало два перекладу. Якщо у нас м'яч, значить ти повинен бігти закривати дальню штангу (по типу «друга лінія атаки»). Якщо ми оборонялися, значить у когось 2 гравця і треба перебрати їх.

«Закрий центр» - «Mitteln laufen»!

Загалом, весело було. Але розуміння у нас було прекрасне. Що на полі, що в побуті. І головне, я розумів, що хоче від мене тренер, і намагався робити те, що він говорить.

- Якою мовою спілкувалися між собою гравці?

- Не всі гравці знали англійську мову. Російський хлопець не знав англійської, тільки німецьку. Тренер говорив іранською (хоча, дуже побіжно говорив англійською або німецькою). Наш капітан знав іранську і англійську. Адміністратор знав іранську і німецьку. Один сенегалець не знав ані англійської, ані німецької. Я знав дві мови, і це дуже допомагало. Найцікавіше - це була установка на гру. Тренер говорить іранською, капітан переводить на англійську, а адміністратор на німецьку. Спеціально для сенегальця, який не знав мов, його земляк казав йому французькою. Тренеру було важливо, щоб всі зрозуміли установку на матч. Мені особисто він говорив німецькою, а якщо я не розумів, то вже англійською. Але, в грі все чудово один одного розуміли, і це головне.

- Хто з відомих гравців був в командах на турнірі?

- Із зірок були португальці Маджер (Спортинг) і Алан (Бенфіка). Я не сильно був знайомий з біографією Алана, якщо чесно. І тільки на турнірі дізнався, що це світова зірка якому за 40 вже. Ну, і футболісти «Real Münster» теж для всіх були відомими - марокканець Nassim El Hadaoui і грек Konstantinos Papastathopoulos, ми його просто Папа називали.

- Яка була погода? Я дивився, що там в куртках були люди...

- Погода була дуже незвична три дні поспіль - йде дощ десь годину, потім сильний вітер або хмари, потім спека. І так по колу цілий день. Тільки в фінальний день було жарко. Я, чесно кажучи, згорів трохи, коли сидів на трибуні.

Але, під час турніру люди були тепло одягнені. А для мене було нормально. Я люблю таку погоду, тому ходив в мастерці, шортах та в кросівках. А ось для сенегальців було дуже холодно, і я з них сміявся весь час. Вони ходили в пуховиках і тапочках ввечері, і постійно говорили «very cold». Зараз в Португалії не сезон, тому люди, які там живуть, були тепло одягнені.

Океан, до речі, теж був холодний. Але я все одно купався. І ледве затягував сенегальців в океан. Вони так боялися холодної води! А я що? А я живу в УФК в Дніпрі, де у нас була холодна вода в душі (сміється - прим.)

- Яка атмосфера була на трибунах?

- Атмосфера була просто шалена, якщо чесно. Тут просто все дуже люблять пляжний футбол. Трибуни були всі забиті в день фіналу. Не важливо, за яке місце гра, люди приходили і підтримували команди. А коли був сам фінал, та ще й між двома португальськими командами, це було щось неймовірне!!

- Атмосферою на турнірі ти задоволений, а чи задоволений своїм виступом?

- Я не можу сказати, що дуже добре зіграв, адже до цього виходив на пісок півроку тому. І спочатку було важко з незвички. Але потім почав бігати з м'ячем. Два рази побігав, як собака, але мені нормально пояснили, що треба тільки через пас грати. На мене не кричали, не пхали. Просто спокійно пояснили. Потім грав, як мені говорили і все у мене вийшло. Думаю, після першої гри вже повністю освоївся. Одну зміну взагалі зіграв 7 хвилин. Сам здивувався, як так зміг, хоча темп гри був дуже високим.

Перед третьою грою марокканець сказав мені, що я повинен зробити «Boom» (удар). У мене так і вийшло - прийняв, підняв, вдарив і забив гол. Пощастило, звичайно, там з відскоком від піску. Але я все одно був дуже радий. І в останній грі віддав гольову передачу з ауту.

Скажу, що досвіду я точно набрався на цьому турнірі. Тренер після кожної гри говорив: «good Oleh, good». До речі, тренер надавав мені дуже велику підтримку, і це було важливо.

- Тобто, це була класна пригода...

- Так! Я дуже тепло з усіма спілкувався, часто жартував з сенегальцями, розповідав їм про Україну - як тут холодно взимку, і що зараз лежить ще сніг. Вони так сильно лякалися, коли я їм це казав. Всі в команді жартували, що їм завжди холодно, і що вони завжди ходять в пуховиках.

Згадав один кумедний момент - як-то німець попросив не закривати двері в кімнаті нашого готелю. А я її закрив, так так мені почулося зворотнє. Так йому довелося лізти в кімнату з вулиці через балкон (сміється - прим.).

Був ще прикол - коли ми купалися в океані, завжди обливав холодною водою сегальцев і дивився як вони в паніці тікають на берег. Ще їх акцент був досить кумедний, коли вони намагалися говорити англійською мовою. Вчив їх українським словам, а вони мені говорили свої. Загалом, це були незабутні дні - я отримав безцінний досвід і знайшов нових друзів!

Записав: Лев Галушко

Наші партнери

Рейтинг збірних FIFA

1 Португалія 3440
2 Росія 3204
3 Бразилія 3158
4 Італія 2203
5 Іран 17855
... ...... ...
14 Україна 1107

Календар 2017

Euro Winners Cup (Португалія)
26.05 - 04.06.2017

Євроліга (відбірні етапи)
07.07 - 09.07.2017 (Санхенхо, Іспанія)
25.08 - 27.08.2017 (Варнемюнде, Німеччина)

Євроліга (Суперфінал)
31.08 - 03.09.2017 (Італія)

НАШІ КОНТАКТИ

Київ, пров.Лабораторний, 7-А.
"Будинок Футболу", каб.204